23 Kas 2008

Eindhoven'da yılın ilk karı

Gönderen Nane Şekeri zaman: Pazar, Kasım 23, 2008
Eindhoven'da ilk kar


Cumartesi sabahı hoş bir sürpriz ile uyandık.Eşim aşağı kata inip günün ilk kahvesini hazırlarken yukarıya seslendi,"gördün mü heryer bembeyaz" diye paldır küldür indim aşağıya.Yaşamımda karın ayrı bir yeri vardır.Eşim güldü "yukardan baksaydın da aynı manzara" diye.Hemen fotoraf çekmeye başladım.Kahvaltı bile etmeden.
Aklıma çocukluğum geldi.Biz Erenköy'de kiralık bir dairede oturduk bir dönem.Erkek kardeşim doğunca ailem ilk evlerini aldılar. Erenköy'de otururken daha 2 kardeş iken kar yağdığında annem ikimizi sıkı sıkı giydirir(Dido hala senin kırmızı paltonu hatırlıyorum) kumda oyun oynadığımız kova,kürek,tırmık ne varsa alır bahçede kar oynamaya indirirdi.O zamanlar o bahçe bize o kadar büyük gözükürdü ki sormayın.Yıllar sonra bir kere arkadaşlarımızı ziyarete gittiğimizde inmişti o kar oynadığımız bahçeye ve o an "bu mudu bana dünyalar kadar büyük gelen bahçe" diye. Yıkık dökük gelmişti.Çardak bir bakımsızdı sanki ağaçlar cılız. Güller eskisi gibi kokmuyordu.Çocuk sesleri gelmiyordu bahçelerden.Bizler güzel bir çocukluk geçirdik.Herşey kararındaydı. Ceviz ağacından ceviz toplayıp ellerimizi karartık çıkmazdı merak o cevizin tadı da başkaydı. Ya çam ağacından düşen kozalaklardan yediğimiz binbir emek çıkarıp kabukları kırıp içinden minnacık dişinizin kavuğuna bile gitmeyecek bir çam fıstığı için girilen onca eziyet.Ama değmiş baksanıza ne kadar zevklendiriyor beni çocukluk anılarım.
Kar yağarken gene zevklendim eşim de eğlendi benim bu çocukça eğlencemden. Önce ağır ağır tembel tembel yağdı kar hiç acelesi yoktu birden uçuşmaya korkup kaçmaya başladılar rüzgarla. Bayağı bir seyrettım.Sonra üşenmedim kendime çay demledim.Kuzunun gönderdiği bardağımla keyifle yudumladım çayımı. Cheese cake vardı yanında tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Diyet hak getire kızma didocum :) Bugün de evimi akladım pakladım. Camı açıp havayı kokladım.
Edward bana yeni bir bitki aldı.Çiçek açınca görücem çiçeğin rengini sürpriz olucak bir nevi.Orkidemin son hali :


Gülleri unutmayalım masamı süslediler.

Eindhoven'da yılın ilk karı yağarken İstanbul Lodos ve yağmurla yıkılmış.

7 yorum:

zeya on 23 Kasım 2008 21:55 dedi ki...

buz gibi burası donuyoruz valla
dün ise uçuyorduk.
biz de yılın ilk karını bekliyoruz heyecanla :)

Ben Ona Resmen Asigim on 24 Kasım 2008 08:16 dedi ki...

Bende istiyorum kar. Borry çok hevesli bu sene yine kar konusunda. Ah bari bol yağsada hevesi kursağında kalmasa.

Ne komik ne eğlenceli bir mahalleydi ama Erenköy. Birde patates pişirirdik. Yani ben atardım siz pişirirdiniz. Beni garajın tepesine çıkartmıştınız çitlembik toplamak için sonra kalıvermiştim orada. Çitlenbik hala var mı ya, tadı nasıldı hiç hatırlamıyorum.

Nane Şekeri on 24 Kasım 2008 11:40 dedi ki...

ZEYA cim bu sabah dun sabah trenin devrilmesi sonucu Amsterdam Central ve Amsterdam Bijmar Arena arasi tren devrildiginden bu sabah saat 05:15 de uyanan bendeniz kara lanet okumadim :) O kadar erkenden yola cikmama ragmen 15 dk gec ise varabildim.Ama heyecanim bitmedi KARI seviyorum yaww.
Sari kuzum didocum insallah ablan geldiginde yagmaz ucak rotar filan yapmasin lutfen :)
Citlenbik tatli cekirdekli birseydi.
Patatesleri bende hatirliyorum. Arada sogan da atardin annem kasfedene kadar iyi yemistik patatesleri :)

pinarbk on 24 Kasım 2008 13:12 dedi ki...

Ben de kar istiyorum ama kar yağınca işe gitmemek istiyorum:)) Fırtına çıkmadıkça uçak iner merak etme.Sihirli bir çözelti buldular geçen yıl. Asfalt dahil,üstündeki herşeyi eritiyor:))

Ben de orkidemi aldım bu öğlen.Geldiğinde, görmeye baklerim...

Nane Şekeri on 24 Kasım 2008 15:16 dedi ki...

Orkiden hayirli olsun Pinarcim.
Valla bu sabah 5:15 te kalktim. Macerali bir yolculuktan sonra 08:45 te iste oldum :)
Bende evde sicacik yatagimda kalmak istiyorum valla :)

Nazkız on 30 Kasım 2008 22:14 dedi ki...

Ne güzel manzara, bahçenin tamamı size mi ait? evet ise ne zaman yılbaşı süsü yapacaksın, dört gözle bekliyoruz, çok yakışır.

Nane Şekeri on 1 Aralık 2008 21:10 dedi ki...

Nazlıcım bizim oturduğumuz evler sıra sıra yan yana bloklar hepimizin bu büyüklükte bir arka bahçesi ve birde depomuzun ve araba parkımızın bulunduğu ön bahçemizde var hepsi aynı tip :)Bende seviyorum bahçe olayını yıllarca apartman dairesinden sonra iyi geldi.
Bu hafta sonu ağacımızı alıp eve getıreceğiz ama Koln e Noel marketi için gideceğimizden ancak önümüzdeki hafta başlarım.Yeni yıl kartlarımı yazıcam daha çook işim var :)

 

Nane Şekeri Copyright © 2011 Design by Ipietoon Blogger Template | Illustration by Enakei | Gossip Celebrity